Veiklosmokesciai.lt

Apie individualią veiklą pagal pažymą

Individuali veikla – savarankiškai dirbančio fizinio asmens ekonominės veiklos vykdymo forma. Kitaip tariant, gyventojo verslo vykdymo forma, nesteigiant juridinio asmens (įmonės). Tai puiki galimybė ir skatinimas turintiems verslo idėją ir tiems, kurie ketina (nori) dirbti savarankiškai.

Pastaraisiais metais ši veiklos forma vis populiaresnė. Savarankiškai vykdyti verslą pasirinkus individualią veiklą pažymą patrauklu dėl mažesnės mokesčių naštos, paprastesnių buhalterinės apskaitos reikalavimų, paprasto veiklos įsteigimo ir nutraukimo ir kaip alternatyva įmonės steigimui. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas individualią veiklą apibibrėžia taip: Individuali veikla – savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Individualiai veiklai būdingi požymiai:

Tęstinumas – gyventojo, vykdančio individualią veiklą, sandoriams būdingas testinumas ir siekimas gauti ekonominės naudos;

Savarankiškumas – gyventojo santykis su kita sandorio šalimi turi savo esme skirtis nuo darbuotojo ir darbavio santykių, t.y. neturi būti darbo santykiams būdingų požymių: susitarimo dėl fiksuoto darbo apmokėjimo, pavaldumo, atostogų ir kitų požymių. Gyventojas pats sprendžia su savo veiklos vykdymu susijusius klausimus, pats dengia savo veiklos išlaidas.

Vadinasi, veikla gali būti pripažinta individualia veikla, jei ja siekiama ekonominės naudos ir ji turi versliškumo elementų. Atsitiktiniai ar vienkartiniai gyventojo sandoriai nelaikomi individualia veikla.

Kuo patraukli individuali veikla:

  • Nėra minimalaus pradinio kapitalo reikalavimo;
  • Mažesnė mokesčių našta;
  • Pažangesnė mokesčių sumokėjimo forma – kartą per metus;
  • Mažesni buhalterinės apskaitos reikalavimai ir apribojimai;
  • Gyventojas gali pats tvarkyti savo veiklos buhalterinę apskaitą;
  • Verslo sandorių sudarymas su klientais;
  • Galimybė įdarbinti darbuotojus;
  • Paprastos veiklos įsteigimo ir nutraukimo procedūros;